Bosch Bulaşık Makinesi Arıza Tespit

E01 (veya F01) hata kodu

Isıtma elemanı kontakları hasarlıdır veya cihazın bütünlüğü sakatlanır. Ekranda hata görülürse, ısıtma elemanının yanma olasılığı yüksektir. Bu durumda, değiştirme gereklidir. Her neyse, testi ısıtma elemanı ile başlatın. Sıcaklık sensörü ısıtma elemanının yanı sıra kontrol edilmelidir.

E02 (veya F02) hata kodu

Bu sistem hatası, E01 hata koduyla dönüşümlü olarak görünebilir. Su sıcaklık sensörünün arızalandığını gösterir. Bu durumda, ısıtma elemanı her zaman tam güçte çalışır, çünkü bilgi sıcaklık sensöründen gelmez. Arıza nedenini doğrulamak için, sıcaklık sensörü kontaklarının direncini bir multimetre kullanarak ölçmek gerekir (yaklaşık 50 kΩ olmalıdır).

E09 (veya F09) hata kodu

Bu kod, direkt akışlı bir su ısıtıcısı ile ilgili problemleri gösterir. E09 hatası, ısıtma elemanının bir sirkülasyon pompasında bulunduğu, özellikle bulaşık makinesi modellerinde ortaya çıkar. Sorun, ısıtma elemanının değiştirilmesiyle çözülebilir, ancak önce cihazı bir multimetre kullanarak teşhis etmeniz ve kırıldığından emin olmanız gerekir.

E10 (veya F10) hata kodu

Neden: Isıtma elemanı problemi.

Eylem: Suyun düzgün bir şekilde elemanla etkileşmesini engelleyebilecek tıkanıklıklar / birikinti / kireçlenme olup olmadığını kontrol edin.

E11 (veya F11) hata kodu

Kod, termik sensöre gücün verilmediğini veya kontrol modülü ile sıcaklık sensörü arasındaki bağlantının kırıldığını gösterir. Başarısızlık aynı zamanda etkileyici bir nedenler listesi de gösterir, dolayısıyla tek tek kontrol etmelisiniz:

 1. sıcaklık sensörü kontakları;
 2. Sıcaklık sensöründen hasarlı yere giden kablolama;
 3. kontrol modülü kontakları.

E12 (veya F12) hata kodu

Bu kod, ısıtma elemanında çok fazla kir veya kir birikmişse, bazı Bosch bulaşık makinesi modellerinde görüntülenir. Bazen bulaşık makinesini yeniden başlattıktan sonra E12 yerine E09 hatası görünür, ancak aynı sorunu gösterir.

E03 (veya F03) hata kodu

E03 veya F03 arızası, cihaz belirtilen sürede su kazanamazsa bulaşık makinesinin çalışmasını durdurur. Bu durumda, modern Bosch modelleri suyu otomatik olarak tahliye eder ve daha sonra ekranda E03 veya F03 hatası görünür. Bosch bulaşık makinesinin modeli 7-10 yıl önce piyasaya sürüldüyse, durum farklı olabilir: mutfak cihazı hata kodunu gösterir ve ardından suyun kazanılmasını bekler. Bu durumda ne yapılabilir?

 1. Su için su tedarik sistemini kontrol edin.
 2. Tıkanma için filtreleri kontrol edin. Bulaşık makinesinin girişindeki doldurma hortumunun önüne monte edilir.
 3. Bir koşul için doldurma valfini kontrol edin.
 4. Çalıştırmak için su seviye sensörünü kontrol edin.
 5. Son olarak, pompayı çalışmak için kontrol edin, çünkü nadir durumlarda bu hata pompa arızasından kaynaklanır.

E05 (veya F05) hata kodu

E05 veya F05. Bulaşık makinesi deposu suyla doludur. Bu hata, bulaşık makinesi gerektiğinden daha fazla su kazandığında oluşur ve su seviyesi sensörü bu işlemi zamanında durduramaz. Yani, su seviyesi sensörü ile ilgili sorunlar var. Sorunu ortadan kaldırmak için yapmanız gerekenler:

 • su seviyesi sensörü borusunu kir ve tıkanıklık açısından kontrol edin;
 • yanan için sensörle ilgili kontakları ve kabloları kontrol edin;
 • herhangi bir hasar için dolum vanasını kontrol edin. Belki bir sebepten dolayı tamamen engellenemez ve su bulaşık makinesine girmeye devam eder.

E08 (veya F08) hata kodu

Bu hata başka bir – E03 veya F03’e benzer. Sebebi aynı – bulaşık makinesi palet üzerinde doğru miktarda su alamıyor. Bu, sirkülasyon pompasının açılmayacağını ve ısıtma elemanının yanı sıra düzgün çalışamayacağına yol açar. Kırılmanın nedenini bulmak için yukarıda açıklanan tüm önerileri uygulayın. Ayrıca E03 / F03 hatasını ortadan kaldırmaya da yardımcı olacaktır.

E13 (veya F13) hata kodu

Belirti: Su sıcaklığı 75 C’yi geçiyor

Eylem: Bulaşık makinenizi sıcak su kaynağına bağladınız mı? Eğer öyleyse soğuğa geçin.

E16 (veya F16) hata kodu

Bu kodlarla ilgili hatalar, bulaşık makinesi suyun su deposuna girmesini engelleyemez. Cihazın içine kontrolsüz bir su akışı vardır. Çoğu zaman, bir tıkanıklık su ile giriş valfine girip orada sıkışırsa, arıza oluşur. Vananın kapanmasına izin vermez, bu yüzden bulaşık makinesi kapalı olsa bile su sürekli olarak bunun içinden geçer. Peki E16 hatasını ortadan kaldırmak için ne yapmalı?

 1. Tıkanma için doldurma valfini kontrol edin ve temizleyin.
 2. Su seviye sensörünü kontrol edin (sadece makine kapatıldığında su yerçekimi ile akmıyorsa).
 3. Deterjandan fazla köpük olup olmadığını kontrol edin (eğer yıkama işlemi sırasında hata oluştuysa).

E17 (veya F17) hata kodu

Bu kod, su kazancı ile ilgili problemleri gösterir. Bu hata dar profildir ve çoğu zaman giriş vanasının üst üste binmesi engellenir veya aşırı bir su basıncı nedeniyle engellenemez. Bazen bir su darbesi etkisi nedeniyle benzer bir hata oluşabilir. Bu durumda, sadece cihazı yeniden başlatın ve iyi çalışacaktır. Su borusundaki basınç her zaman çok yüksekse, yükseltici borulardaki su kaynağını kısmen kapatır.

E18 (veya F18) hata kodu

Belirti: Su seviyesi çok düşük (yetersiz doldurma).

Neden: Sorunlu bir su vanasından kaynaklanabilir.

E19 (veya F19) hata kodu

Dispenser arızası Program sonu Dispenser arızalı Kontrol komplesi Teller kesildi / koptu Telleri kontrol edin

E21 (veya F21) hata kodu

Bu kod, bulaşık makinesinin pompasında sorun varsa ekranda görünür ve suyu tahliye etmeyi reddeder. Hata oluştuğunda, pompa çalışır ve kontrol ünitesi ve sensörler ile uygun şekilde tepki verir ancak işlevini yerine getirmez. Ne olmuş olabilir?

 • Pervane sıkışmış ve dönmüyor (muhtemelen etrafındaki yabancı nesnelerden kaynaklanmıştı);
 • Rotor, manşon duvarlarına yapışmış. Temizlenmeli ve yağlanmalıdır (bu durumda E21, E22 hata kodu üzerinde açılabilir);
 • Pompa mekanizması yıpranmış ve değiştirilmesi gerekiyor.

E07 (veya F07) hata kodu

Kodun kodu çözülürse, “su tahliyesi için delik delinir”. Bu ne demek? Bulaşıklar yıkama sepetlerine düzgün bir şekilde yerleştirilemez, bazı nesneler suyun bulaşık makinesinden dışarı atıldığı deliği kapatır. Ayrıca, delik kir ile tıkanabilir.

E22 (veya F22) hata kodu

Bu hata, bulaşık makinesi filtrelerinden birinin kirli olduğunu veya pompada bir sorun olduğunu gösterir (bir pervanenin dönmesi engellenirse).

E24 (veya F24) hata kodu

F24 arızası basit ve anlaşılabilir bir deşifre sahiptir – boşaltma hortumu bükülmüş veya tıkanmıştır, kanalizasyon ve sifonun tahliye çıkışı tıkanmıştır. Ama aslında, E24 hatası en beklenmedik sebeplerden dolayı ortaya çıkabilir. Bu arada, E22 kırılması ile kolaylıkla birlikte olabilir.

E25 (veya F25) hata kodu

Bu hata, pompa memesi veya tahliye hortumu tabanda tıkalı olduğunda oluşur. Bu nedenle, drenaj pompasının gücü yeterli değildir. Kirli suyu sulamak için, sensörler E25 hata kodunu gösteren kontrol ünitesine sinyal verir ve bulaşık makinesini durdurur. Sorunu ortadan kaldırmak için, branşman borusunu temizlemeli ve hortumu tıkanıklıklardan boşaltmalı ve pompa çarkını kontrol etmelisiniz.

E04 (veya F04) hata kodu

Bu hata, sprinklere verilen suyun basıncını ve akışını kontrol eden sensörün işlevlerini yerine getirmediği anlamına gelir. Tıkanma nedeniyle kusurludur veya sadece düzgün şekilde çalışamamaktadır. Sık sık, sert suyun püskürtme memelerinde tıkanmaya neden olduğu ve suyun E04 veya F04 hatalarına neden olan hasarlı alandan giremeyeceği görülür.

E06 (veya F06) hata kodu

Su kalitesi sensörü arızalandı. Bu, ısıtma elemanının yanında bulunan bulaşık makinesinde su kalitesini izleyen özel bir sensördür. Bazen, cihaza ikinci bir hayat vermek, yanmış kontakları değiştirmek mümkündür, ancak vakaların% 95’inde replasman gereklidir.

E14 (veya F14) hata kodu

E14 veya F14. Bulaşık makinesine giren su miktarını kontrol eden sensör düzgün çalışmıyor. Bu arıza sadece bir uzman tarafından tespit edilebilir ve belki de sensörün değiştirilmesi gerekir.

E15 (veya F15) hata kodu

E15 veya F15. Bu hata su sızıntısı varsa Aqua stop sistemi ile donatılmış modern bulaşık makinelerinde görülür. Aşağıdaki önerilere göre hareket et:

 • bulaşık makinesinde sızıntı olup olmadığını kontrol edin;
 • hortumları kontrol edin;
 • Diğer bileşenleri sızıntılara karşı kontrol edin.

 Burada Bosch bulaşık makinesinin E15 hatası hakkında daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

E26 (veya F26) hata kodu

Neden: Su anahtarı / regülatör problemi.

Eylem: Su anahtarını kontrol edin ve gerekirse değiştirin.

E28 (veya F28) hata kodu

Neden: Bulanıklık sensörü ile arıza tespit edildi.

Belirti: Yemekler temizlenmiyor. Küvette kirli su.

E01 (veya F01) ve E30  (F30)  hata kodu

Bu hatalar, elektrikli veya bulaşık makinesinde elektronik sistemde bir arıza olduğunu gösterir. Her şeyden önce, mutfak cihazı “açma / kapama” düğmeleri ile yeniden başlatılmalıdır. Kural olarak, bundan sonra, hata elimine edilir. Kırılma birçok kez tekrarlanırsa, yeni sorunların ortaya çıkmasını önlemek için cihazı kapatmanız ve bir uzmanı aramanız gerekir.

E20 (veya F20) hata kodu

Belirti: Elektrik kısa veya kırılma.

Neden: Devirdaim pompasının veya motorun sarılmasında kısa dirence veya kırılmaya neden olun.

E23 (veya F23) hata kodu

Neden: Hata kodu E20 olarak, ancak bu sefer elektrik sorunu drenaj pompasıyla.

Eylem: Gerekiyorsa tahliye pompasını değiştirin.

E27 (veya F27) hata kodu

Bulaşık makinesini doğrudan şebekeye bağlarsanız, E27 hatasıyla karşılaşabilirsiniz. Ağda periyodik olarak meydana gelen voltaj düşüşleri elektrikli cihazlarda ciddi bir olumsuz etki yaratabilir. Cihazı bile bozabilir. Bu nedenle, bulaşık makinenizin ekranı genellikle E27 hatasını gösteriyorsa, cihazı bir voltaj regülatörü ile ağa bağlayın ve sorun çözülecektir.